Özel Çağın Göz Hastanesi

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bize Mesaj Yazın...

OCT - Optic Coherence Tomography

Diabetik Retinopati, Maküla Dejeneresansları (Sarı Nokta Hastalığı), Glokom takibi, kornea ve lense ilişkin patalojilerin anlaşılmasına çok faydalıdır. Optik koherens tomografi (OCT), yarı saydam veya opak malzemelerin yüzey altı görüntülerini düşük güçlü bir mikroskoba eşdeğer bir çözünürlükte elde etmek için bir tekniktir. Etkili bir şekilde 'optik ultrason' olup, doku içinden yansımaları görüntüleyerek kesitsel görüntüler sağlar.

OCT, MRI veya ultrason gibi diğer görüntüleme modalitelerinden çok daha yüksek çözünürlükte (eksenel olarak 10 μm'den az ve yanal olarak 20 μm'den az [20] ) doku morfolojisi görüntüleri sağladığı için tıp camiasının ilgisini çekmiştir.

OCT'nin temel faydaları şunlardır:

  • Mikroskobik çözünürlükte canlı alt yüzey görüntüleri
  • Doku morfolojisinin anında, doğrudan görüntülenmesi
  • Numune veya konu hazırlığı yok, temas yok iyonlaştırıcı radyasyon yok

 

OCT, ses veya radyo frekansı yerine ışığı temel aldığı için yüksek çözünürlük sunar. Dokuya bir optik ışın yönlendirilir ve bu ışığın yüzey altı özelliklerinden yansıyan küçük bir kısmı toplanır. Çoğu ışığın yansıtılmadığını, bunun yerine geniş açılarda dağıldığını unutmayın.

Geleneksel görüntülemede, dağınık olarak dağılan bu ışık, bir görüntüyü gizleyen arka plana katkıda bulunur. Bununla birlikte, OCT'de, alınan fotonların optik yol uzunluğunu kaydetmek için, algılamadan önce birçok kez saçılan çoğu fotonun reddedilmesine izin veren interferometri adı verilen bir teknik kullanılır. Böylece OCT, ilgili yüzeylerden doğrudan yansıyan ışığı toplarken arka plan sinyalini reddederek kalın numunelerin net 3D görüntülerini oluşturabilir.