Özel Çağın Göz Hastanesi

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bize Mesaj Yazın...

Ultrasonografi

İnsan kulağının duyamayacağı frekansta ses dalgaları problar (ultrasonun göze değen kısmı) aracılığıyla göze gönderilmekte, gözün arka duvarından yansıyan ses dalgaları ise cihazın ana gövdesinde bulunan bilgisayarlar aracılığı ile görüntü olarak ekrana aktarılmaktadır.

Göz ultrasonografi veya göz ekografisi gözün ön ve arka kısmının değerlendirilmesini sağlayan önemli bir muayene yöntemidir. Optik ortamın bulanık olduğu durumlarda ultarasonografi ile göz yapılarının değerlendirilmesi yapılarak gözdeki hasarın derecesi belirlenir.

 

Oluşan görüntü fotoğraf kağıdı ya da videoya kaydedilebilmektedir. Lensteki, vitreustaki, retinadaki patalojilerin aydınlatılmasında kullanılır. Hastada ilerlemiş kataraktın bulunması durumunda gözün arkasını incelemek için de kullanılır. Değerlendirmesi tecrübe gerektirmekle birlikte uygulaması kolay, hasta için ağrısızdır.

 

Gözde genellikle A ve B mod ultrasonografi kullanılır.

  • A mod ultrasonografi için göze anestezik damla damlatılır. Çgood enough hassas olan göz yüzeyi uyuşturulduktan sonra korneaya A mod probu değdirilerek gözün ön arka aksının boyu ölçülür. Ön arka aksın boy ölçümü bazı ameliyatlar için gereklidir.

 

  • B mod ultrasonografi özellikle göz arka kutbunun hastalıkları için kullanılır. B mod inceleme kapak üzerinden veya göz yüzeyi üzerinden yapılabilir. B mod probu göz yüzeyinde gezdirilerek göz arkasındaki hastalıklar incelenir. Retinanın göz duvarından ayrılmış olup olmadığı ayrıca vitreus boşluğunun durumu değerlendirilir. Ultrasonografi ile muayenenin sonunda göz hekimi veya radyoloji uzmanı göz arka duvarındaki bir çgood enough patoloji hakkında fikir sahibi olur ayrıca ameliyat yapılacak ise en uygun strateji belirlenir.