Özel Çağın Göz Hastanesi

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bize Mesaj Yazın...

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı nedir?

Gözyaşı kesesi ve göz yaşı kanalları göz yaşını burun boşluğuna ulaştırırlar. Bu kanalların çeşitli nedenlerle tıkanması gözyaşının dışarı akmasına neden olur. Tıkanıklık doğuştan olabildiği gibi, travma, iltihaplanma ve burun ameliyatlarına bağlı da olabilir.

Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı belirtileri nelerdir?

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı en sık olarak kanalcıklarının doğuştan gelişmemesi halinde görülür.  Ayrıca burun çeperlerinde eğriliklerin olması, burun enfeksiyonlarının gerçekleşmesi ve bazı alerjik hastalıklar nedeni ile de görülebilmektedir. Doğumsal olarak bebeklerde ilk bir aylık dönemde gözlerde sulanma ve çapaklanma şeklinde belirtilerek vererek ortaya çıkmaktadır. Gözyaşı ve çapaklanmanın süreklilik taşıması durumunda bebekler mutlaka ihmal edilmeden bir göz hekimine götürülmelidir. Tedavide öncelikle göz damlası kullanılır. Ayrıca gözyaşı kesesine masaj yapılarak iyileştirme sağlanmaya çalışılır ancak durum düzelmediği takdirde probing yani sondalama ile tedavi sağlanır.

Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı tedavisi nedir?

Bebeklerde 1 yaşa kadar kanal tıkanıklığı yoğun masaj ve gerektiğinde antibiyotik ile tedavi edilir. 1 yaş sonrası genel anestezi altında probing dediğimiz sondalama işlemi uygulanır.