Özel Çağın Göz Hastanesi

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bize Mesaj Yazın...

ÇAĞIN GÖZ HASTANESİ BURSA TARİH TURU

ÇAĞIN GÖZ HASTANESİ BURSA TARİH TURU

Çağın Göz Hastanesi olarak, 19 Eylül 2021 Pazar Günü Bursa Tarih Turu gerçekleştirdik. Gezimiz sabah varış saatimiz ile birlikte 1326 Panorama Bursa Müzesi ziyareti ile başladı. Daha sonra Bursa’nın sembolü haline gelen ve şehrin her yerinden görülebilecek bir konuma sahip olan, Yıldırım Bayezid’in oğlu Sultan Mehmet Çelebi tarafından 1421 yılında yaptırılan Yeşil Türbe’ye geçtik.

1442 yılında Irgandılı Ali’nin oğlu Hacı Muslihiddin tarafından inşa edilen ve Bursa kentinde zanaatçıların geleneksel el sanatlarını icra ettiği köprü olan Irgandı Köprüsü ile gezimiz devam etti. Buradan adını Osmanlı Devleti’nin ilk köylerinden biri olan ve ismini İnkaya Köyü’nden alan, 600 yıllık tarihi çınar ağacı İnkaya Tarihi Çınar Ağacında kısa bir mola verdik.

Öğle yemeğinin ardından ilk durağımız, Niğbolu Sancak Beyi Hamza Bey’in oğlu Bali Bey tarafından yaptırılan, Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk üç katlı hanı özelliğini taşıyan ve Kapalı Çarşı’daki ticari faaliyet için kent dışından gelen kafilelere hizmet etmesi amacıyla çarşının karşısında bulunan bir alan üzerine yaptırılan Bali Bey Han ile gezimizin ikinci bölümü başladı. Daha sonraki ziyaretlerimiz Bursa Kalesi, Tophane, Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri oldu.

Gezimiz, Yıldırım Bayezid zamanında 1396 – 1400 yılları arasında yapılmış, Osmanlı Camileri arasında çok kubbeli anıtsal yapıların ilki olan Ulu Cami, Hanlar Bölgesi ve serbest zaman ile son buldu.