Özel Çağın Göz Hastanesi

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bize Mesaj Yazın...

“GÖZ ALABİLDİĞİNE SOKAĞIN RENGİ” FOTOĞRAF YARIŞMASI SANATSEVERLERLE BULUŞTU

“GÖZ ALABİLDİĞİNE SOKAĞIN RENGİ” FOTOĞRAF YARIŞMASI SANATSEVERLERLE BULUŞTU

“GÖZ ALABİLDİĞİNE SOKAĞIN RENGİ” FOTOĞRAF YARIŞMASI SANATSEVERLERLE BULUŞTU

Göz sağlığı alanındaki başarılarının yanı sıra sanata verdiği destekle de bilinen Çağın Göz Hastanesi, ülkemizin sanat iklimine katkıda bulunmak ve fotoğraf sanatını sevdirmek adına başlattığı fotoğraf yarışmalarının bu yıl 7.sini düzenledi. Her sene yeni temayla fotoğraf sanatçılarına yaratıcılıklarını yansıtacak bir mecra sunan yarışmanın ödül töreni Çağın Göz Hastanesi’nde gerçekleşti. Dereceye giren ve sergilenmeye hak kazanan eserler yıl boyunca ilimizin çeşitli seçkin mekânlarında sergilenecek.

Dal hastanesi olarak Türkiye ve Kocaeli’nin sayılı markalarından biri olan Çağın Göz Hastanesi, alanındaki başarılarının yanı sıra sanata verdiği destekle de takdir topluyor.

Bu doğrultuda 2012 yılından bu yana düzenlediği “Göz Alabildiğine…” başlıklı fotoğraf yarışmaları bu yıl “Sokağın Rengi” temasıyla gerçekleştirildi.

Fotoğraf sanatını sevdirmek, fotoğraf sanatçılarına yaratıcılıklarını yansıtabildiği ve eserlerinin değer gördüğü kaliteli bir mecra sunarken, bu eserleri sanatsever halkımızla buluşturmak gibi hedeflerle başlatılan yarışmanın ödül töreni Çağın Göz Hastanesi’nde gerçekleşti.

Fotoğraf sanatçılarının yakından takip ettiği yarışmaya katılım yüksek

Ülke çapında fotoğraf sanatçılarının yakından takip ettiği “Göz Alabildiğine…” serisinde bu yılki tema olan “Sokağın Rengi” fotoğraf yarışmasına farklı illerden 1.794 sanatçı, 6239 eseriyle katılım gösterdi.

Seçim aşamasında jürinin oldukça zorlandığı yarışmada 6 eser ödüle, 40 eser ise sergilenmeye hak kazandı. Nurşen Coşar, Zehra Çöplü ve Salim Şimşek mansiyon ödülüne layık görülürken, yarışmanın kazananları arasında büyük bir rekabet vardı. Yarışmada 3.’lük “Simitçi” eseriyle Serkan Tekin’in, 2.’lik “Göz Nasıl Görürse” eseriyle Oya Akkul’un, 1.lik ödülü ise “Salıncak” eseriyle Ayşegül Yılmaz’ın oldu.

“Amacımız, ülkemizin sanat iklimine katkıda bulunmak”

Dereceye giren yarışmacılara ödüllerini sunmak ve eserleri sergilemeye açmak üzere düzenlenen ödül törenine sanatseverlerin ilgisi yoğundu.

Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu ve Kocaeli Fotoğraf Sanatı Derneği tarafından da desteklenen bu etkinlik farklı hedefleri de içinde barındırıyor. Çağın Göz Hastanesi bu yarışmalar ile bir yandan fotoğraf sanatçılarının gözünden dünyaya sanatsal bir bakış ortamı sunarken, bir yandan da dünyayı algılama denince birincil organ olarak sayabileceğimiz gözün ve göz sağlığını önemi hakkında toplumsal farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

Çağın Göz Hastanesi’nin kurucusu ve yarışmanın fikir babası Op. Dr. Kürşat Çağın yaptığı açılış konuşmasında, Kocaeli’de böyle bir organizasyona öncülük etmekten ve sanatseverleri bir araya getirmekten mutluluk duyduğunu söyledi ve ekledi:

“Dünyamızı algılamamızı sağlayan sağlıklı gözlerin önemine dikkat çekecek sanatsal bir etkinlik düzenlemek istemiştik. Bu hedefle çeşitli renk temalarıyla hayata geçirdiğimiz fotoğraf yarışmalarının bu yıl 7.sini düzenliyoruz. Yarışmamız, ülkemizin dört bir yanından binin üzerinde sanatçının katıldığı bir yarışma haline geldi. Bu süreci özel ve anlamlı kılan tüm sanatçı ve jüri üyelerimizin yanı sıra 7 yıldır bizlerden desteklerini esirgemeyen Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu ve Kocaeli Fotoğraf Sanatı Derneği’ne teşekkürlerimizi sunarız.”

Her sene yeni temalarla fotoğrafçılara kaliteli bir mecra sunarak fotoğraf sanatına yeni ufuklar kazandırmayı hedeflediklerini belirten Çağın, dereceye giren ve sergilemeye hak kazanan eserlerin yıl boyunca ilimizin çeşitli seçkin mekânlarında sergileneceği bilgisini vererek, halkımızı bu sergilere davet etti.

SERGİ YERLERİ VE TARİHLERİ

Symbol AVM – 05 – 11 Kasım 2018

Süleyman Demirel Kültür Merkezi – 12 – 16 Kasım 2018

Gölcük Belediyesi Sanat Galerisi – 19 – 25 Kasım 2018

Gölcük Belediyesi Değirmendere Sanat Evi – 26 Kasım – 02 Aralık 2018