Özel Çağın Göz Hastanesi

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bize Mesaj Yazın...

Sarı Nokta

Sarı nokta hastalığı nedir?

Gözümüzün retina olarak adlandırdığımız damar tabakasında keskin görmemizi sağlayan alana sarı nokta (makula) denmektedir. Bu alanın ilerleyen yaşlarda bozulmasıyla görme seviyesinde ve kalitesinde düşme yaşanır. Baktığınız objelerde eğik görüntü olur. Erken teşhisle bu hastaların görsel fonksiyonları daha iyi korunmaktadır.

Göz içi enjeksiyon nedir?

Göz içi enjeksiyon; gözün vitreus dediğimiz arka kısmındaki jel kıvamındaki dokuya insülin enjektörü ile uyguladığımız işlemdir.

Sarı nokta hastalığında görme kaybı durdurulabilir mi?

Sarı nokta hastalığında görme kaybı ilerlemesi yavaşlatılabilir ve bazı hastalarda görme düzeyi artırılabilir. Sarı nokta hastalığı kuru tip ve yaş tip olarak ikiye ayrılmaktadır. Kuru tip olan hastalarda antioksidandan zengin vitamin hapları verilir, yaş tip hastalarda ise retinada ödem varsa göz içine yapılan özel enjeksiyonlarla görme düzeyi arttırılabilir.

Sarı nokta hastalığı tipleri nelerdir?

Sarı nokta hastalığının yaş tip ve kuru tip olmak üzere 2 çeşidi vardır. Bunun ayrımı için retina tabakasını inceleyen OCT ve göz anjiyosu ölçümleri yapılır. Hastalığın tipine göre tedavi kararı verilir.

Amsler – Grid Kartı Testi