Özel Çağın Göz Hastanesi

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bize Mesaj Yazın...

Excimer Lazer (LASIK, PRK, PTK)

PRK
Excimer laser ile kırma kusurları tedavisinde lasik, (korneadan fleb kaldırılarak uygulanan yöntem) tüm dünyada standart tedavi olarak uygulanmaktadır. Ancak her hastanın kornea yapısı bu tedavi için uygun olmayabilir. Bu gibi durumlarda yüzeysel tedaviler tercih edilmelidir.

PRK (Photorefraktif Keratektomi), Lasik gibi kırma kusurunu düzeltici bir tedavi yöntemidir. Halen en yaygın şekilde kullanılan Lasik tekniğinden farklı olarak PRK yönteminde flep adı verilen ince tabaka oluşturulmaz, lazer direkt olarak dış yüzeyden başlar. PRK operasyonu korneanın en üstündeki epitel olarak adlandırılan ince canlı doku sıyrılarak alttaki yatak dokuya Excimer Lazerin uygulanması işlemidir.

Operasyonun bitiminde kornea yüzeyinin daha kolay iyileşmesi ve koruyucu olması amacı ile birkaç gün için göze şeffaf ve numarasız kontakt lens takılır. İyi görmeyi kazanma süreci LASIK’e göre daha uzun olup 3-4 hafta kadar sürebilir. Operasyon sonrası yaklaşık 2–4 gün ağrılı ve rahatsız edici geçer, nedeni ise epitel iyileşmesinin bu sürede tamamlanmasıdır.

LASEK

LASEK  (Laser-Assisted Epithelial Keratomileusis), epitel dokunun alkol yardımı ile kaldırılıp, lazer uygulanması işlemidir. Lazer uygulandıktan sonra epitel yerine geri yayılır. Bu iki yüzey yönteminde son derece güvenli sonuçlar alınmakla birlikte, hastalarda 2 -3 gün süresince yanma, batma, sulanma olabilmektedir. Ortalama 1 hafta-10 gün içinde görme netleşmektedir.

Bu tedavi yönteminde üçüncü ayda net sonuç alınabilmekle beraber, hastalar bu süreç içinde günlük yaşantılarına devam edebilirler ve gözlük kullanmaları gerekmez.

LASIK
Tüm dünyada lazer tedavilerinde en yaygın uygulanan yöntem “LASIK” dir.  Yöntem, korneanın üst yüzeyinde ince bir tabakanın kesilerek kapakçık şeklinde açılması ve ortaya çıkan kornea yüzeyinde excimer lazer ile göz derecelerinin düzletilmesi prensibine dayanır.

Son yirmi yıldır, miyopi, hipermetropi, astigmatizma gibi görme kusurlarının ortadan kaldırılmasında başarıyla uygulanmaktadır. Lazer ışınlarının etkisi sadece korneanın belirli bir bölgesinde olup, gözün arka tarafındaki retina ve sinirleri etkilemez.

 

Lasik tekniği tamamen ağrısız ve çok kısa süre alan bir yöntem olup, uygulanan anestezi şekli göze damlatılan damla anestezisidir ve ameliyatta herhangi bir iğne veya dikiş işlemi yoktur.

Lasik Ameliyatı

  • 1.Adım: LASİK yönteminde excimer lazer uygulanmadan önce kornea üzerinde ince bir tabaka kaldırılır.
  • 2. Adım: Elde edilen tabaka (korneal flep) korneanın merkez kısmı açık kalacak şekilde geriye doğru katlanır.
  • 3. Adım: Korneanın orta bölgesine yaklaşık 20-30 saniye süreyle lazer ışını gönderilir ve kırma kusurunun düzelmesi için gereken yeni yüzey şekli oluşturulur.
  • 4. Adım: Son olarak korneanın merkez kısmı açık kalacak şekilde geriye doğru yatırılmış olan tabaka (korneal flep) yerine yerleştirilir. Flep birkaç dakika içinde yerine yapışır.
  • 5. Adım: Kaldırılan tabakanın (korneal flep) eski yerine kendiliğinden doğal yapışma özelliği olduğundan bu operasyonlarda fleb’e dikiş konulmaz, gözler bandajlanmaz bunun yerine geçici kontakt lens kullanılabilir ve hasta taburcu edilir.