"Gözünüz geleceğe sağlıkla baksın."

0549 241 02 41

Hafta içi : 09:00 - 18:00
Cumartesi : 09:00 - 18:00

Sarı Nokta Hastalığı

Sarı Nokta Hastalığı

Makula Dejenerasyonu (Sarı Nokta Hastalığı) tedavisinde SML göz içi lensi implantasyonu

Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu (Sarı Nokta Hastalığı) gözün merkezi görmesinden sorumlu “makula” bölgesinin bozulup fonksiyonunu kaybetmesi ile oluşur. Bu hastalığın tedavisindeki en ileri teknik olan SML (Scharioth Makula Lensi) göz içi lensi implantasyonu Kocaeli’de ilk kez Çağın Göz Hastanesi tarafından başarıyla gerçekleştirildi.

Halk arasında sarı nokta hastalığı olarak bilinen Makula Dejenerasyonu, çoğunlukla yaşa bağlı olarak gelişir. İlerleyen yaşla birlikte, retina tabakasında ışığa duyarlı görme hücrelerinin en yoğun olarak bulunduğu ve detay görüşten sorumlu olan makula tabakası incelir ve fonksiyonunu kaybeder.

55-64 yaş arasında 10 kişiden birinde ve 85 yaş üzerindeki 2 kişiden birinde görüldüğü düşünüldüğünde Makula Dejenerasyonu, erken teşhis ve tedavi açısından takip edilmesi gereken bir hastalıktır. Düzenli göz muayeneleri sayesinde erken teşhis ve tedavi edilirse, mevcut görme düzeyleri korunabilir ve görme kayıplarının ilerlemesi durdurulabilir.

Kuru ve yaş tipi olan bu hastalığın tedavisinde ANTI-VGEF ilaç enjeksiyonunun yanı sıra, en yeni alternatif olarak SML GÖZ İÇİ LENSİ İMPLANTASYONU da revaçtaki yöntemlerdendir.

Çağın Göz Hastanesi’nin yayını olan Gözden Dergisi’nde, hastanenin kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Op.Dr. Kürşat Çağın ile SML göz içi lensi implantasyonu hakkındaki röportaj:

Sarı Nokta Hastalığı olarak bilinen Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu ile ilgili Kocaeli’de ilk kez yapılan bir operasyona da imza attınız.

Evet. Makula Dejenerasyonu olan hastalar için özel üretilen “SML göz içi lensi” implantasyonu Kocaeli’de ilk kez ben ve ekibim tarafından uygulandı.

Öncelikle hastalıktan bahsedelim. Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu nedir?

Gözümüze gelen görüntülerin toplanıp odaklandığı noktaya makula -diğer adıyla sarı nokta-, buranın hastalığına ise Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu veya Sarı Nokta Hastalığı denir.

Neden oluşur?

Risk faktörlerinin başında yaşlılık, sigara kullanımı, obezite, kötü beslenme ve UV ışığına fazla maruz kalma gelir.

Belirtileri nelerdir?

Belirtilerin başında görmede azalma, kırık ve yamuk görme gelir. İlerlediğinde hastalar detayları görmekte zorlanırlar.

70 yaş üstü nüfusun yaklaşık yüzde 33’ünü etkileyen hastalık, tamamen körlük yapmasa da kişinin yaşam kalitesini oldukça etkiler.

Yavaş ilerleyen hastalık; görmede bulanıklık, renklerde bozulma, bakılan alanın ortasında sis görülmesiyle ve çizgileri eğri ve çarpık görmeyle ortaya çıkar.

Yaşamı nasıl etkiler?

Bu tür hastalar tek başına sokağa çıkamadıkları gibi, baktıkları noktayı göremedikleri için okuyamaz, yazamaz; araba, bilgisayar ya da telefon kullanamaz, televizyon izleyemezler. Yani karşısında duran kişinin yüzünü göremez ama kolunu bacağını seçebilirler. Bazı işleri yapmada başkalarından yardım almak zorunda kalabilirler.

Önlemek için neler yapılmalıdır?

Sigara ve alkol tüketimine dikkat edilmeli, UV ışınlarından mümkün olduğunca korunmalı, güneş gözlüğü kullanılmalı ve özellikle 40 yaşından sonra periyodik göz muayenelerine önem verilmelidir.

Tedavi yöntemleri nelerdir?

Göz içi ilaç enjeksiyonu, fotodinamik tedavi ve argon lazer tedavisi gibi hastalığın tipine ve ilerleme durumuna göre farklı tedaviler uygulanabiliyor. Fakat günümüzde göz içine yerleştirilen özel mercek yöntemi ile de oldukça ilerleme kaydedildi.

SML (Scharioth Makula Lensi) implantasyonu nasıl yapılır?

SML; daha evvel katarakt ameliyatı olmuş hastalara göz içine bir tür büyüteç yerleştirmek şeklinde tanımlanabilir.

Yakın zamana kadar kullanılmakta olan teleskopik mercekler yaygın kullanım bulmamıştır çünkü ameliyat zordur. Uzak görme bozulur, görme alanı daralır, pahalıdır ve geri dönüşü yoktur.

Halbuki SML lensleri katarakt ameliyatında olduğu gibi 2.2 mm’lik çok küçük bir kesiden kolaylıkla göz içine yerleştirilir. Üstelik uzak görme bozulmaz, görme alanı daralmaz, teleskopik merceklere göre daha ucuzdur ve en önemlisi istenildiği zaman kolaylıkla geri alınabilir.

Operasyon ne kadar sürer?

Operasyon yaklaşık 20 dakika sürer.

Hasta ne zaman taburcu olup günlük hayatına döner?

Hasta aynı gün içerisinde taburcu edilir. Günlük hayatına dönmesi kontrollerine bağlı olarak bir haftayı bulabilir.

Kimler SML için uygun aday değildir?

Kimler uygundur sorusuna cevap vermek daha doğru olacaktır. Halk arasındaki adıyla sarı nokta hastalığı (Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu), diyabete bağlı makula hastalığı, yüksek miyopiye bağlı makula hastalığı ve bazı diğer makula hastalıkları bulunan kişilere uygulama yapılabilir.

Hastalığın tekrarlanma olasılığı nedir?

SML lenslerinin en büyük özelliği istenildiği zaman kolaylıkla geri alınabilmeleridir. Dolayısıyla körlüğe kadar gidebilen Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu rahatsızlığı için bu lensleri en azından denemek ve sonuçlarını görmek büyük önem taşır.