"Gözünüz geleceğe sağlıkla baksın."

0549 241 02 41

Hafta içi : 09:00 - 18:00
Cumartesi : 09:00 - 18:00

Keratokonus

Keratokonus

Keratokonus genellikle her iki gözü etkileyen ve gözün saydam tabakasının yani korneanın ilerleyici miyop ve astigmat ile birlikte kornea tepesinin incelmesi ve öne çıkması ile karakterize kornea hastalığıdır. Genellikle ergenlik döneminde başlar ve 40’lı yaşlara kadar ilerleme gösterebilir. Bu dönemde gözlük numaraları sık sık değişmeye başlar ve gözlüğe rağmen hastalar net göremeyebilir.

Kornea gözün çok önemli bir kısmıdır. Işık, göze kornea aracılığıyla girer. Kornea ışınları kırarak veya odaklayarak net görmenizi sağlar. Keratokonusta korneanın şekli değişir ve görme bozulur. Keratokonus araba kullanma, bilgisayarda yazı yazma, televizyon izleme veya okuma gibi bazı faaliyetleri güçleştirebilir.

Keratokonusun Sebepleri

Keratokonus hastalığının nedeni tam olarak bilinememekle birlikte, gelişiminde genetik ve mekanik travmalar en önemli rolü oynar. Gözün kaşınması, sert kontakt lens kullanımı gibi çevresel faktörler de genetik yatkınlığı olan kişilerde bu hastalığın ilerlemesine sebep olabilir.

Keratokonusun Belirtileri

  •     Işığa duyarlılığın artması, kamaşma
  •     Devamlı ilerleyen miyopi ve astigmat
  •     Gözlüğe rağmen net görememek
  •     Çift görme
  •     Işıkların çevresinde halkalar görme, özellikle araba kullanırken hayalet görüntülerin ortaya çıkması
  •     Yanma batma ve kızarıklık olarak sıralanabilir.

Keratokonus ilerleyici genetik bir rahatsızlık olduğundan erken tanı konması ve hastalığın aşamalarına göre gerekli tedavi yöntemlerinin acilen uygulanması önemlidir. Bu gibi durumlarda uzman bir hekime muayene olmakta yarar vardır. Çünkü keratokonus hastalığının erken tanı ve tedavisi, ileride ortaya çıkabilecek ciddi görme sorunlarının önlenmesi açısından büyük önem taşır.

Keratokonus Tedavi Yöntemleri

Keratokonus tedavisi ile ilgili olarak hastalığın derecesine bağlı olarak sert lensler, CCL- CORNEAL CROSS LINKING, kornea içi halkalar (INTACS, kerraring) tedavileri uygulanmaktadır.

Sert Lensler: Başlangıç keratokonus olgularında görme genellikle gözlük ile düzeltilebilir. Ancak keratokonus ilerlediğinde gözlükler yeterli olmamakta, özel kontakt lens kullanımına ihtiyaç olmaktadır. Kontakt lensler hastalığın ilerlemesini durdurmaz, hastanın görmesini düzeltir.

CCL- CORNEAL CROSS LINKING: Crosslinking ameliyatı UVA ışığı ve riboflavin kullanılarak korneanın kollojen moleküllerine etki ederek hastalığın ilerlemesini durdurmaya yönelik yapılır. UV-Cross linking ameliyatında korneaya riboflavin eşliğinde UVA ışığı uygulanarak, korneanın kollajen molekülleri arasındaki çapraz bağların artırılması ile korneanın direnci artırılır. Bu tedavi adeta göze verilen bir vitamin gibi korneanın yapısını güçlendirilmesine yardımcı olur. Yapılan çalışmalarda bu yöntemin, korneanın incelmesini durdurduğu, keratokonusta ilerleme olmadığı gösterilmiştir. Bu sayede kornea nakline olan ihtiyacın geciktirilebileceği veya azalabileceği düşünülmektedir.

Kornea İçi Halkalar (Intacts): Gözüne kontakt lens uymayan veya kontakt lens kullanamayan hastalarda, keratokonus ileri döneminde değilse kornea içi halka uygulaması iyi bir alternatiftir.2 adet saydam olarak izlenen yarım daire şeklindeki küçük parçalar, kornea içine lokal anestezi ile İntralase yani laser yöntemi ile saniyeler içerisinde açılan kanallara yerleştirilir. Bu halkalar kornea şeklini düzelterek mevcut kırma kusurunun azaltılabilmesini sağlar.Dışarıdan bakıldığında fark edilmez ve en önemlisi kontakt lens gibi hissedilmesi söz konusu değildir.