"Gözünüz geleceğe sağlıkla baksın."

0549 241 02 41

Hafta içi : 09:00 - 18:00
Cumartesi : 09:00 - 18:00

Pterjium

Halk arasında “gözde et büyümesi” olarak adlandırılan pterjium hastalığı, ülkemizde oldukça yaygındır. Göz beyazındaki et olarak açıklanan pterjium göz bebeğinin üzerine doğru yürüyerek görme alanını daraltabilir ve görmeyi engelleyebilir. Pterjium başlangıçta gözün iç tarafında et çıkması, kaşınma, batma, banyodan çıkınca gözde kızarma, ışığa bakamama gibi sorunlara yol açarken zamanla astigmata da neden olarak görmeyi bozar. Her iki gözde de görülebilir ancak bulaşıcı bir hastalık değildir. Pterjiumda birincil sorumlu olan etken genetik yatkınlıktır. Aile bireylerinde varsa diğer bireylerde de görülme riski artmaktadır.

Pterjium Belirtileri

Hastalar genellikle göz üzerine doğru ilerleyen kırmızı lezyondan şikayet ederler. Bununla birlikte pterjium dokusu astigmatizmaya bağlı görme azalmasının yanı sıra kaşıntı ve batma şikayetlerine de neden olabilir.

Pterjium Tedavisi

Pterjiumun  tedavisi çok özellikli bir cerrahidir. Pterjiumu sadece çıkarmak yetmez. Pterjium çıkarılıp o bölge bir greftle kapatılmazsa tekrarlama riski artmaktadır. Mutlaka o bölgenin bir greftle kapatılıp limbal kök hücre nakli yapmak gerekir. Göz kapağının altında kalan kısımdan alınan doku pterjiyumlu bölgeye nakledilir. Nakledilen parçanın sabitlenmesi iplik veya doku yapıştırıcısı ile olabilir. Doku yapıştırıcısı kullanılması en güncel teknik olup ameliyat sonrası şikayetleri minimum seviyeye indirmektedir.