"Gözünüz geleceğe sağlıkla baksın."

0549 241 02 41

Hafta içi : 09:00 - 19:00
Cumartesi : 09:00 - 18:00

Vitrektomi

Vitrektomi

Vitreus, göz küresinin iç kısmını dolduran, jel kıvamında şeffaf bir dokudur. Gözün hacminin yaklaşık üçte ikisini oluşturur ve gözün anatomik şeklinin oluşmasına katkıda bulunur. Göz içi kanamalar, göz içi zar oluşumu, maküla deliği ve retina dekolmanı gibi retina ve vitreusu tutan çeşitli vitreoretinal hastalıklarda vitreusun cerrahi olarak boşaltılması gerekmektedir. Bu ameliyata da vitrektomi denmektedir.

Vitrektomi Yapılması Gereken Durumlar:

  •     Şeker hastalarında görülen kanama ve retina yırtılmaları gibi diabetik retinopati komplikasyonları
  •     Vitreus kanamaları (göz içi kanama)
  •     Makular delikler
  •     Retina dekolmanı ve yırtıklar (Gözün sinir ağı tabakasının kopması)
  •     Retinada membran oluşumu (sinir ağında oluşan zarımsı yapılar)
  •     Göz içi yaralanmaları
  •     Daha önce geçirilen çeşitli göz cerrahi müdahalelerinde oluşmuş bazı problemler

Vitrektomi Ameliyatı

Retinal cerrahi, bir mikroskop ve gözün arkasını daha iyi görmek için kullanılan bazı özel lensler eşliğinde gerçekleştirilir. Vitrektomide sklera dediğimiz beyaz görünen tabakada mikro cerrahi kesiyle 3 giriş yapılmaktadır. Bir delikten infusion hattı ile göz içine sıvı verilir. Bu sıvı, vitrektomi ameliyatı esnasında çıkarılan vitreusun yerini alır. Diğer delikten sokulan ışık kaynağı, ameliyat sırasında göz içini aydınlatmaktadır. Üçüncü delikten sokulan vitreus kesicisi ise vitreusu küçük parçalara ayırıp yutar. Çoğu zaman sadece lokal anestezi ile göz uyuşturularak yapılır. Hasta ameliyat bittikten sonra evine gidebilmektedir.

Vitrektomi Ameliyatı Sonrası

Ameliyat sonrası ilk gün kontrolüne kadar göz kapalı kalır. Anestezi nedeniyle göz kapakları göz kırpma işlemini gerçekleştirmeyebilir. Dolayısıyla anestezi etkisi geçip tekrar göz kırpma işlemi gerçekleştirilmeye başlayana kadar gözün kapalı kalması gerekir. Bandaj açıldıktan sonra gerekli damlalar kullanılmalıdır. Cerrahi sonrası ilk günler gözde rahatsızlık, ağrı, kızarıklık ve batma hissi olağan ve beklenen bir durumlardır.