"Gözünüz geleceğe sağlıkla baksın."

Hafta içi : 09:00 - 19:00
Cumartesi : 09:00 - 18:00

Oküloplasti (Göz Çevresi Estetiği)

Oküloplasti (Göz Çevresi Estetiği)

Oküloplasti, göz kapakları, göz yaşı yolları, orbita (göz çukuru) hastalıklarıyla ilgilenen ve bunların cerrahi tedavisi ile alakalı olan göz bilimidir.

Yaşa bağlı olarak göz kapakları ve çevresinde bir takım değişiklikler olur. Bunlar gözaltlarında ve üstlerinde torbalanma sarkma diye belirtilen kırışıklıklardır. Tedavisi cerrahidir.

Göz kapağı düşüklüğü (pitozis): Göz kapağı hastalıklarının en sık rastlanan şekli ‘’pitozis’’ dir. Kalıtımsal veya doğuştan olabileceği gibi yaşlanma veya travmaya bağlı olarak sonradan da ortaya çıkabilir. Göz kapağı düşüklüğü sadece estetik bir sorun değildir. Bu durum çocuklarda ve erişkinlerde farklı rahatsızlıklara neden olabilir. Çocuklarda ptozis göz tembelliği, şaşılık, göz bozukluğu ile birlikte olabilmektedir. Tedavisi ameliyattır. Eğer göz kapağını kaldıran kasın bir miktar fonksiyonu var ise bu kası güçlendirmeye yönelik cerrahi uygulanır. Erişkinlerde ise göz tembelliği yapmaz ancak göz bebeğini örterse görmeyi bozar, yorgunluk ve sosyal problemlere neden olur.

Blefaroşalazis: Yaşla birlikte ve yapısal nedenlerle üst göz kapağında sarkmalar ve alt göz kapaklarında torbalanmalar oldukça sık görülen bir durumdur. Bu durum sadece estetik bozukluk yapmaz, hastaların görmesini olumsuz etkileyerek günlük hayatlarında da rahatsızlığa neden olabilir. Düşük ve sarkmış üst göz kapağı ve şişmiş göz altı torbaları insana sürekli yorgun ve üzgünmüş gibi bir ifade verir. Bazı kişilerde sarkık göz kapakları yada belirgin göz altı torbaları genetik olabilir ve çok genç yaşlarda bile oluşabilir. Tedavi cerrahidir. Genellikle lokal anestezi altında yapılır aynı anda üst göz kapakları veya hem alt hem üst göz kapakları birlikte ameliyat edilebilirler. Hastanede yatmaya gerek yoktur, ameliyattan sonra 24 saat soğuk (buz torbası ile) uygulaması yapılır. Antibiyotikli damla ve pomad tedavisi ile 1 hafta içinde hasta normal hayatına dönebilir.

Blefarospazm (istemsiz göz kasılması): Bilinen veya tespit edilen bir sebebi olmayan bu rahatsızlık genellikle 40 yaş üzerindeki kişilerde görülmektedir. Kozmetikte kullanılan botox bu hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Botolinum toksini kaslara beyinden gelen uyarıların geçişini engelleyerek etki eder ve bunun sonucunda kasların kasılmasını geçici olarak zayıflatır.