"Gözünüz geleceğe sağlıkla baksın."

Hafta içi : 09:00 - 19:00
Cumartesi : 09:00 - 18:00

Katarakt

Katarakt

Katarakt

14.10.2015

Op. Dr. Kürşat Çağın

 

KATARAKT NEDİR?

Katarakt, göz merceğinin saydamlığını kaybetmesi ile ortaya çıkan bir göz hastalığı olup en sık sebebi yaşlılık olmasına rağmen her yaş grubunda görülebilir.

Görme düzeyinde azalma, görülen objelerde dağılmalar, ışık saçılmaları ve bazen de yakın gözlüğü takan yaşlıların gözlüksüz yakını görmeye başlamaları kataraktın belirtileri olabilir.

Çağın Göz Merkezinde katarakt ameliyatları, geliştirilen en son teknolojik cihazlar ile alanında başarısını ve bilimselliğini kanıtlamış uzman hekimler tarafından fakoemülsifikasyon yöntemiyle iğnesiz ve dikişsiz olarak yapılmaktadır. 

KATARAKTIN SEBEPLERİ

 • Katarakt en sık yaşa bağlı olarak ortaya çıkar. Bilinen bir sebebi olmamakla birlikte beslenme, ultraviyole ışınları gibi birçok risk faktörü bulunmaktadır.
 • Doğuştan olan kataraktın nedeni annenin hamilelikte kullandığı ilaçlar, hamileyken geçirdiği enfeksiyonlar veya genetik kökenli olabilir.
 • Çocukluk ve gençlik yıllarında oluşan kataraktlar tramvatik (darbe), metabolik (diabet gibi), enfeksiyon, genetik kökenli veya kullanılan bazı ilaçlara (kortizon gibi) bağlı olabilir.

KATARAKTIN TEŞHİSİ

 • Görme keskinliğinin azalması veya bakılan cisimlerde saçılmalar, dağılmalar görülmesi kataraktlı hastalarda en sık rastlanan şikâyetlerdir. Hasta bu ve buna benzer şikâyetlerle doktora başvurduğunda göz hekimi biomikroskop denilen cihazla tanıyı koyar.
 • Tanı konulduktan sonra ultrason ile gözün arka bölümü incelenir, göz tansiyonu ölçülür, topografi cihazı ile kornea tabakası incelenir. Göz içine konulacak olan lensin numarası hem ultrasonik yöntemle hem de IOL Master denilen lazer ışığı vasıtası ile ölçüm yapan çok gelişmiş cihazlarla tespit edilir.

TEDAVİ YÖNTEMİ

 • Kataraktın tedavisi cerrahidir. Merkezimizde katarakt ameliyatı topikal anestezi dediğimiz damla anestezisi ile yapılır yani göze herhangi bir iğne yapılmaz. Birkaç kez anestezik madde içeren damla göze damlatılır. Ardından fakoemülsüfikasyon cihazı ile katarakt ultrasonik dalgalar yardımı ile ufak parçalara ayrılıp temizlenir. Yerine katlanabilen göz içi lens yerleştirilir. Merkezimizde FDA onaylı mercekler kullanılmaktadır. Bu operasyon 3mm’den ufak bir kesiden yapıldığı için dikiş gerektirmez ve hasta ertesi gün normal yaşantısına döner.

Katarakt operasyonu öncesi ve sonrasında dikkat edilmesi gerekenler !

 • Katarakt ameliyatı yaklaşık 10 dakika sürmektedir. Ancak ameliyat öncesi yapılması gereken hazırlık sebebi ile kliniğimizde 2 – 3 saat geçirebilirsiniz.
 • Ameliyat sonrası hastamızın gözü kapatılır ve ertesi gün verilecek olan kontrol saatinde kliniğimizde doktoru tarafından açılır.
 • Ameliyattan sonra kullanılması gereken ilaçlar hastamızın gözü açıldıktan sonra başlayacaktır.
 • Göz pansumanı yapıldıktan sonraki 5 – 7 gün süreyle eli göze sürmek, kaşımak, gözün suyla teması ve ameliyatlı gözün üzerine yatmak sakıncalıdır.
 • Ameliyattan 1-2 gün sonra normal yaşantınıza devam edebilirsiniz.

Ameliyattan sonra katarakt yeniden oluşabilir mi?

 • Ameliyat sonrasında kataraktın yeniden oluşması söz konusu değildir. Bazen lensin yerleştirildiği ince zarda matlaşma gelişebilir. Bu da Yag Lazer denilen cihazla hastaya herhangi bir operasyon gerektirmeden, oturur pozisyonda ve 1 dakikadan kısa bir sürede giderilir.

HEM YAKIN HEM DE UZAK GÖZLÜĞÜ KULLANIYORSANIZ, ÇÖZÜM ; MULTIFOCAL GÖZ İÇİ LENSLERİ

Katarakt ameliyatlarında saydamlığı kaybeden doğal mercek çıkarılarak yerine hastanın görüşünü düzeltecek yapay mercek yerleştirilir. Bu yapay merceğe göz içi lensi denir.

Multifocal lensler hem yakını, hem uzağı, hem de orta mesafeyi görmeyi sağlayan göz içi mercekleridir. Cerrahi tekniği standart katarakt ameliyatlarıyla aynıdır.

AVANTAJLARI

-          Gözlüksüz uzak, orta ve yakın mesafeyi görme keyfi

-          Hem gece hem gündüz mükemmel görüş kalitesi

-          Renkler daha net ve gerçek

-          Yüksek çözünürlüklü tv lerdeki gibi yüksek görüntü kalitesi.